ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Teofilina

Teofilina

Rozmiar: 1644 bajtów

Nazwa chemiczna: 1,3-dimetyloksantyna

Ten alkaloid wstępuje między innymi w liściach herbaty. Często w zespołach alkaloidów, w których występuje, znajduje się również teobromina. Ma podobne, ale znacznie słabsze od kofeiny działanie psychoanaleptyczne. Działanie głównie diuretycznie i spazmolitycznie.
Teofilina jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu napadom dychawicy oskrzelowej, ponadto przy nadciśnieniu i w chorobie wieńcowej. Jej stosowanie zwłaszcza z niektórymi lekami (np.: Cimetydyna) wymaga monitorowania stężenia tego alkaloidu we krwi. Stosowanie teofiliny w postaci czopków jest czasem kwestionowane. Przy takim sposobie podania ilość wchłoniętej teofiliny może znacznie różnić się u poszczególnych pacjentów. Przedawkowanie może prowadzić do bezsenności, drżeń i niepokoju. Duże dawki mogą prowadzić do drgawek.

Surowce

Folium Theae - Liść herbaty

Roślina: Camelia sinensis (Thea sinensis) - herbata chińska
Rodzina: Theaceae

W przygotowaniu.
Camelia sinensis
Zdjęcie: AxelBoldt

Roślina jest krzewem o wysokości do 2 m. Pochodzi prawdopodobnie z Chin. Jest uprawiana w kilku odmianach, w paru regionach świata np. Indii i na Cejlonie. W zależności od sposobu przygotowania wyróżniamy kilka postaci tego surowca.

  • Herbata zielona - świeżo zebrane liście poddaje się stabilizacji poprzez 8 - 10 minutowe podgrzewanie ( unieczynnienie enzymów). Następnie surowiec suszy się w suszarniach. Dzięki stabilizacji zachowane zostają połączenia garbników z alkaloidami.
  • Herbata czarna - świeżo zerwane liście pozostawia się aż do zwiędnięcia., potem ugniata do wydzielania soku. Pozostawia w celu fermentacji. Potem suszy. W trakcie tego procesu dochodzi do zmian pierwotnego składu. Powstaje miedzy innymi olejek.
  • Herbata żółta - jest to herbata poddana niepełnej fermentacji.

Surowiec zawiera alkaloidy purynowe: kofeinę (do 4,5%), teobrominę (do 0,5%) i teofilinę (do 0,04%). Ponadto garbniki katechinowe do 20%, saponiny, flawonoidy i rozpuszczalne fluorki.

Działanie: Pobudza OUN. Ma działanie ściągające. Ze względu na zawartość garbników może być stosowana jako odtrutka przy zatruciach metalami ciężkimi. Popularna używka.

Innymi surowcani zawierającyni teofiline są:

 Semen Coffeae - Nasienie kawy
Embrio Colae - Zarodek Kola

Reklama


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online