ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Johimbina

Johimbina

Jest to alkaloid zawierający w swojej strukturze szkielet johinbamu. Ma on charakter estru (ester metylowy kwasu johimbowego).
Johimbina jest głównym alkaloidem kory johimby (Cortex Yohimbe), z której jest izolowana. Jest sympatykolitykiem o działaniu obwodowym. Działa również pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych skóry, nerek, jelit i narządów płciowych co ułatwia wypełnienie krwią ciał jamistych prącia. Powoduje spadek ciśnienia krwi. Jest stosowana w preparatach farmaceutycznych oraz różnego rodzaju afrodyzjakach, jako środek zwiększający potencję.

Surowce

Cortex Yohimbe- Kora johinbowca

Roślina: Caryanthe yohimbe (Pausinystalia yohimbe)
Rodzina: Rubiaceae

Pausinystalia yohimbe

Jest to drzewo pochodząca z zachodniej Afryki. Kora johinbowca była wykorzystywana już przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Początkowo stosowana była do leczenia gorączki czy kaszlu. Stosowana ją w również w celu rozszerzenia źrenic, miejscowego znieczulenia lub jako środek halucynogenny. Obecnie jest stosowana przede wszystkim jako afrodyzjak. Głównymi substancjami czynnymi kory są alkaloidy: johinbina, pseudojohinbina i ajmalina.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online