ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Kokaina

Kokaina

Rozmiar: 2347 bajtów

Nazw chemiczna: ester metylowy kwasu (2R,3S)-3-(benzoyloksy)-8-metylo-8-azabicyclo[3.2.1]oktano-2-karbksylowego.

Kokaina zalicza się pochodnych ekgoniny. Jest estrem metylowym benzoiloekgoniny.

Jest to alkaloid pochodzący z liści kokainowca (Erythroxylon coca). W lecznictwie wykorzystywana jest jako środek miejscowo znieczulający. Stosowana do znieczulania błon śluzowych, spojówki i rogówki. Znosi czucie dotyku, bólu, węchu, smaku oraz zapachu. Wywołuje przy tym skurcz naczyń krwionośnych. Dlatego jako nieliczny ze środków miejscowo znieczulających, może być podawana bez dodatku środków naczyniokurczących (większość leków z tej grupy powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyspiesza ich wymywanie przez krew z miejsca podania).
Praktycznie nie wchłania się przez skórę. Po podaniu doustnym zostaje rozłożona w przewodzie pokarmowym.
Ma wpływ na ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy. Na OUN ma działanie pobudzające. Pobudzenie ośrodków korowych powoduje wzmożone samopoczucie, zniesienie uczucia zmęczenia i pobudzenie psychoruchowe. Obserwuje się przy tym wytrzeszcz gałek ocznych i rozszerzenie źrenic (pobudzenie układu współczulnego). Stan euforii szybko przechodzi w zamroczenie z napadami szału. Nadużywanie prowadzi do wyczerpania psychicznego, depresji, zaburzeń snu i objawów toksycznych ze strony O.U.N.
Działanie na układ autonomiczny powoduje skurcz naczyń krwionośnych, suchość błon śluzowych i zmiejszenie obrzęku i krwawienia. Przy długotrwałym stosowaniu kokainy w postaci tabaczki, dochodzi do martwicy błony śluzowej nosa.

Dawkowanie:
Dawka max. jednorazowa 50 mg.
Dawka śmiertelna 200-500mg. chlorowodorku kokainy (podanej podskórnie)


Surowce

Folim Coca- Liść kokainowca

Rośliny: Erythroxylon coca - Krasnodrzew pospolity (kokainowiec)
Rodzina: Erythroxylaceae

Kokapflanze mit unreifer Frucht, bei La Cumbre, Kolumbien Source: selbst fotografiert im Juni 2005
 Erythroxylon coca- Krasnodrzew pospolityc
Zdjęcie: Darina

Krasnodrzew jest krzewem dorastającym do wysokości 2-3 metrów. Roślina pochodzi z Andów, uprawiana obecnie w Ameryce Południowej. Dla Inków roślina ta miała znaczenie religijne - używana była głównie przez ich kapłanów. Z czasem stała się bardziej powszechna i dostępna. Była (i nadal jest) często stosowana prze górskie plemiona jako "cocada", czyli zwijane liście koki z wapnem gaszonym i popiołem. Jej żucie usuwa zmęczenie, i uczucie pragnienia, daje również poczucie dobrego nastroju. Po przybyciu europejczyków stała się ważnym przedmiotem handlu. Jest uprawiana do tej pory, głównie na nielagalnych plantacjach.
Surowiec zawiera do 2,5% kokainy i innych estrów ekgoniny. W celu pozyskania większej ilości ekstrahuje się wszystkie alkaloidy, poddaje się je hydrolizie i odbudowuje uzyskując samą kokainę.

Reklama


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online