ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


Reklama

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY

Strychnina

Strychnina jest pochodną indolową zawierającą 7 członowy pierścień w skład którego wchodzi również fragment monoterpenowy.

Strychnina jest jednym z najbardziej toksycznym alkaloidów. Charakteryzuje ją niezwykle gorzki smak wyczuwalny jeszcze przy milionowym(!) rozcieńczeniu. W powszechnym mniemaniu jest uważana za truciznę, ale swego czasu była wykorzystywana w lecznictwie jako analeptyk (substancja pobudzająca). Jej silne dzianie wykorzystano stosując ją jako trutkę na szczury.

Alkaloid ten działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Poprawia percepcje bodźców zewnętrznych, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa łaknienie. Była stosowana w upośledzeniu fizycznym związanym z wiekiem (np.: głuchocie, ślepocie, atonii jelit).
W przypadku przedawkowania obserwuje się drgawki tężcowe. Śmierć następuje w skutek uduszenia wywołanego skurczem mięśni oddechowych. W zatrucia należy zastosować sztuczne oddychanie i tlen, a w celu zniesienia drgawek podać dożylnie luminal.
Strychnina jest obecnie uzyskiwana przemysłowo z nasion różnych gatunków kulczyb. W lecznictwie stosowana była między innymi pod postacią azotanu - Strychninum nitricum (wykaz A, FP IV).

Jeden z preparatów strychniny - Glutonina
Ze zbiorów Muzeum Farmacji "Pod Łabędziem"

Dawkowanie:
Dawka jednorazowa (doustna) azotanu strychniny wynosi od 1 do 5 mg. Maksymalna dawka dzienna do 10mg.

Surowce

Semen Strychni- Nasienie kulczyby

Roślina: Strychnos nux vomica L. - Kulczyba wronie oko
Rodzina: Loganiaceae

 Strychnos nux vomica L. - Kulczyba wronie oko
Żródło: Koehler's Medicinal-Plants 1887

Kulczyba jest małym drzewem lub krzewem występującym w lasach Indii, Cejlonu i Malezji. Uprawnia jest również w Afryce Środkowej. Surowiec zawiera od 2 do 5 % alkaloidów, głównie strychniny i brucyny. Alkaloidy te występują w całej roślinie, najwięcej jest ich jednak w nasionach.
Nasiona kulczyby wykorzystywano do uzyskiwania Pulvis Strychni titratus (wykaz B) czyli mianowanego proszku z kulczyby zawierającego 1-1,2% strychniny. Stosowano je również do przyrządzania innych leków galenowych np. nalewek.
Więcej na temat tego surowca znajdziesz na stronie Semen strychni.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online