ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Arekolina

Arekolina

Rozmiar: 1397 bajtów

Nazwa chemiczna: ester metylowy kwasu 1-metylo-1,2,5,6-tetrahydro-3-pirydynokarboksylowego

Ten alkaloid jest parasympatykomimetykiem - pobudza układ przywspółczulny. Powoduje między innymi przyspieszenie perystaltyki przewodu pokarmowego i pobudza czynność gruczołów wydzielniczych. Jest jednak silnie toksyczna. Arekolinę pozyskuje się głównie z niedojżałych nasion palmy arekowej, poprzez przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję rozcieńczonym kwasem siarkowym. Stosuje się ją obecnie wyłącznie w weterynarii, w postaci bromowodorku arekoliny - jako środek przeczyszczający i przeciwrobaczy.

Surowce

Semen Arecae- Nasienie areki

Rośliny: Areca catechu - palma arekowa ( syn: palma kateszowa, żuwipalma, palma betelowa)
Rodzina: Palmae

Areca Catechu
Areca catechu
Żródło: Koehler's Medicinal-Plants 1887

Roślina jest palmą pochodzącą z Filipin. Osiąga około 20 metrów wysokości. Obecnie jest uprawiana w południowo-wschodniej Azji i w Afryce. Jej owocem jest żółty pestkowiec wielkości kurzego jaja. Zawarte w nim nasiona zwane pinangami lub orzechami katechowymi, zawierają zespół alkaloidów, z których najważniejsza jest arekolina (0,3-0,6%), oraz do 15% garbników. Zawierają również jaskrawoczerwony barwnik, który ujawnia się podczas żucia orzechów. Barwnik ten ekstrahuje się w niektórych krajach i stosuje do barwienia tkanin.
Orzechy katechowe wykorzystuje się w krajach Dalekiego Wschodu do wytwarzania betelu (pieprzu żuwnego). Jest to orzech arekowy zawinięty w liście pieprzu betelowego z dodatkiem wapna palonego i czasem, z odrobiną przyprawy - żywicy gambirowej. Używka ta ma działanie orzeźwiające, lekko podniecające i lecznicze gdyż zabija pasożyty i odkaża przewód pokarmowy. Ubocznym skutkiem zażywania betelu jest jednak barwienie zębów na czarno, a śliny na czerwono. Istnieją również doniesienia o rakotwórczym działaniu tej używki.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online