ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


Reklama

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Kolchicyna

Kolchicyna

Rozmiar: 2350 bajtów

 

Kolchicyna jest substancją bezpostaciową. Jest zaliczana do pseudoalkaloidów, gdyż nie zawiera heterocyklcznego azotu i nie ma charakteru alkalicznego. W biosyntezie bierze udział tyrozyna i fenyloalanina.
Kolchicyna jest silną trucizną mitotyczną. Hamuje mitozę w stadium metafazy oddziaływując na wrzecionko kinetyczne. Jest lekiem przerywającym napady dny moczanowej. Alkaloid ten hamuje fagocytozę leukocytów do miejsc, w których nastąpiło wytrącenie kryształów kwasu moczowego i zapobiega rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Może być również stosowana jako element leczenia przeciwzapalnego w chorobie reumatoidalnej.
Kolchicyna i jej pochodne zmniejszają wytwarzanie kwasu mlekowego w tkankach, co utrudnia wytrącanie się w organizmie dalszych złogów moczanowych. Ponadto kolchicyna powoduje obniżenie temperatury ciała, zwalnia rytm oddychania i podnosi ciśnienie krwi.
Kolchicyna jest również stosowana do leczenia niektórych nowotworów np.: skóry. Różnice miedzy wysokością dawki leczniczej i toksycznej są małe, co powoduje, że należy ostrożnie stosować ten alkaloid w lecznictwie. Może nagromadzać się w tkankach.

Dawkowanie:
Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 mg.

Surowce

Semen Colchici- Nasienie zimowitu

Roślina: Colchicum autumnalae - Zimowit jesienny
Rodzina: Liliceae

Inne zdjęcia
Colchicum autumnalae
Fot. Łukasz Ejsmont

Roślina jest byliną występującą na terenach podgórskich. Kwitnie późną jesienią. Występuje w Polsce na południu, na górskich łąkach. Nie jest wykorzystywana  w celach farmaceutycznych ze względu na ochronę przyrody. Owocuje na wiosnę.
Surowiec (a więc same nasiona rośliny) zawiera od 0,2 do 0,6% kolchicyny. Wykorzystuje się go do otrzymywania kolchicyny lub jej pochodnych.
Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online