ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Emetyna

Emetyna

Jest jednym z głównych alkaloidów korzenia ipekakuany. Związek ten posiada działanie pierwotniakobójcze i był kiedyś stosowany w leczeniu czerwonki amebowej. Działa również na motylicę wątrobową. Emetyna jest obecnie wykorzystywana jako lek przeciwpierwotniakowy jedynie w rzadkich przypadkach gdy nie można podawać innych stosowanych zwykle leków. Alkaloid ten wykazuje również właściwości wykrztuśne i wymiotne. Jest to związane z jego drażniącym działaniem na błonę śluzową żołądka i znajdujące się w niej zakończenia nerwu błędnego. Dochodzi wtedy do odruchowego zwiększenia wydzielania śluzu w oskrzelach i w rezultacie pobudzenia i ułatwienia wykrztuszania. Większe dawki alkaloidu drażnią śluzówkę żołądka na tyle silnie, że dochodzi do wymiotów.
Dłuższe podawanie emetyny prowadzi do jej kumulacji w organizmie. Z kolei duże dawki tego alkaloidu mogą powodować uszkodzenia błony śluzowej żołądka, miąższu wątroby lub nawet zatrzymanie akcji serca.

Dawkowanie:
Przeiwpierwotniakowo - podskórnie lub domięśniowo do 80 mg dobowo przez maksymalne 10 dni.
Wykrztuśnie - doustnie w dawce od 0,5 do 2 mg.

Surowce

Radix Ipecacuanhae - Korzeń Ipekakuany

Roślina: Cephaelis ipecacuanha, Cephaelis acuminata - Wymiotnica sp.
Rodzina: Rubiaceae

Cephaelis ipecacuanha
Żródło: Koehler's Medicinal-Plants 1887

Wymiotnica jest drobną krzewinką występującą w Ameryce Południowej.
Surowiec wykorzystywany jest do otrzymywania leków o działaniu wykrztuśnym oraz do izolacji zawartych w nim alkaloidów - głównie emetyny. Przy suszeniu przechowywaniu i preparowaniu suchego surowca należ zwrócić uwagę na uwalniający się z niego pył, który silnie podrażnia błony śluzowe nosa i jamy ustnej wywołując przy tym kaszel.
Więcej na temat tego surowca znajdziesz na stronie Radix Ipecacuanhae.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online