ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Właściwości fiz-chem. i podział alkaloidów

Właściwości fizyczne i chemiczne

Większość alkaloidów to substancje krystaliczne, tylko nieliczne z nich mają konsystencję płynną np.: pilokarpina czy arekolina. Niektóre z nich mogą występować również jako substancje lotne np. nikotyna. Wszystkie są substancjami optycznie czynnymi, najczęściej są lewoskrętne (-). Wyjątkiem jest tutaj atropina, która jest mieszaniną racemiczną. Przeważająca część z nich ma charakter trzeciorzędowych zasad, nieliczne są dwu- lub jednorzędowymi zasadami. Jako wolne związki trudno rozpuszczają się w wodzie, a łatwo w rozpuszczalnikach organicznych. W przypadku ich soli obserwuje się odwrotne właściwości.


Podział

  • Alkaloidy właściwe- mają atom azotu w pierścieniu heterocykilicznym. Ich prekursorami są aminokwasy lub aminy biogenne. Przykładem może być papaweryna powstająca z dopaminy i 3,4-dihydroksyfenyloacetaldechydu.



  • Protoalkaloidy- mają atom azotu w łańcuchu bocznym, a powstają z aminokwasów lub amin biogennych. Do tej grupy zalicza się np. efedrynę.

  • Pseudoalkaloidy- są zasadami roślinnymi, których azot nie pochodzi od aminokwasów, a został wbudowany w trakcie biosyntezy do już istniejącego szkieletu. Ich prekursorami są np. irydoidy, sterydy i terpeny. Alkaloidem z tej grupy jest kolchicyna.

Największą grupę alkaloidów stanowią alkaloidy właściwe.

Reklama


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online