ALKALOIDY

 


Szukaj w serwisie:


Reklama

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Chinina

Chinina

Nazwy chemiczne: (8S,9R)-6'-metoksycynchonan-9-ol,
(αR)-α-(6-metoksy-4-chinolilo)-α- [(2S,4S,5R)-
(5-winylochinuklidyn-2-ylo)]-metanol.

Chinina i chinidyna należą do pochodnych chinoliny. Oba te alkaloidy są parą izomerów optycznych oznaczanych (-) i (+). Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest ich konfiguracja na atomie węgla C9 (atom ten łączy ugrupowania chinolinowe i chinuklidynowe w cząsteczce). Powoduje to, że charakteryzują się one odmiennymi właściwościami farmakologicznymi, jednak każdy z nich oprócz charakterystycznych dla siebie działań wykazuje również słabe właściwości farmakologiczne drugiego alkaloidu.

Chinina zaliczana jest do leków przeciwzimniczych. Zimnica jest chorobą wywołaną przez pasożyta z rodziny Plasmodium. Chinina działa poprzez tworzenie kompleksów z DNA zarodźca malarii, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tego elementu jego komórki. Przypisuje się jej też działanie trucizny protoplazmatycznej. Oprócz zarodźca malarii chinina działa słabiej na niektóre pierwotniaki i bakterie. Nie wykazuje działania na wewnątrzkomórkowe postacie zarodźca. Inne działania tego alkaloidu (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe) są słabe i w zasadzie nie wykorzystane w lecznictwie. Ze względu na smak, w niektórych krajach (USA) dozwolone jest wykorzystanie chininy jako substancji nadającej żywności gorzki smak. Wskazaniem do jej podania jest malaria. Pomimo że do tej pory chinina jest bardzo cennym lekiem przeciwgorączkowym jest ona często zastępowana innymi syntetycznymi lekami przeciwpierwotniakowymi. Jest to związane z częstymi i poważnymi działaniami niepożądanymi tego alkaloidu. Zaliczyć do nich można takie objawy neurotoksyczne jak zaburzenia słuchu i wzroku (czasem nieodwracalne) i zapalenia wielonerwowe.

Dawkowanie:
Dorośli do 2 g na dobę w dawkach dzielonych.

Surowce

Cortex Cinchonae - Kora chinowca

Roślina: Cinchona succirubra - Chinowiec czerwonosoczysty
Rodzina: Rubiaceae

Cinchona succirubra
Zródło: © 1995-2001 Missouri Botanical Garden
http://ridgwaydb.mobot.org/mobot/rarebooks/

Chinowiec jest wiecznie zielonym, 30 metrowym drzewem, którego ojczyzną jest Ameryka Południowa. Rośnie on w górach na wysokościach od 1000 do 3500 m n.p.m. Do celów farmaceutycznych wykorzystuje się drzewa rosnące na plantacjach. Pierwszą taką założyli Holendrzy na Jamajce. Obecnie chinowiec uprawia się również w Kongo, Wietnamie i Indiach.
Korę zbiera się z młodych pni i gałęzi, a następnie suszy na słońcu lub w specjalnych suszarniach. Do celów aptecznych wykorzystuje się surowiec, który ma postać rurek lub rynienek o długości do 50 cm. Większa cześć kory jaką się obecnie uzyskuje jest jednak wykorzystywana bezpośrednio do otrzymywania alkaloidów.
Sama kora zawiera alkaloidy - głównie chininę (5-7%), chinidynę (0,1-0,3%) i inne o podobnej do nich strukturze. Surowiec zawiera także pewne ilości garbników katechinowych, związanych z alkaloidami.
Więcej na temat tego surowca znajdziesz na stronie Cortex Cinchonae.


Ostatnia aktualizacja: 2011-01-31


Webmaster Ejsmont Łukasz
© 2009-2023 Farmakognozja Online