Powrót na stronę główną

Radix


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Belladonnae radix
Korzeń pokrzyku FP IV

Radix Belladonnae style=

 

Powiększ zdjęcie Zdjęcie mikroskopowe Rysunki tego surowca
syn.:  Korzeń wilczej jagody
 
Roślina: 
 
Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda Zdjęcia rośliny Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Solanaceae - psiankowate

Opis surowca: 

Surowcem są podziemne części pokrzyku zebrane w czasie przekwitania lub owocowania rośliny. Surowiec musi zawierać nie mniej niż 0,4% alkaloidów obliczonych jako hioscjamina. Surowiec należy do wykazu B.
Surowiec pozyskuje się jesienią i suszy w temperaturze około 50 st. C.

Związki czynne: 

Zawiera alkaloidy pochodne tropanu: hioscjaminę (która w czasie suszenia przechodzi w racemiczną atropinę ), skopolaminę i apoatropinę. Zawiera także pochodne pirolidyny. Mniejsze znaczenie mają: garbniki i kwasy organiczne.
 

Działanie: 

Parasympatolyticum, spasmolitycum, antihydroticum.
Działanie korzenia belladonny wynika z obecności alkaloidów tropanowych. Surowiec poraża nerwy przywspółczulne układu autonomicznego. Hamuje działanie wydzielnicze gruczołów przewodu pokarmowego i gruczołów potowych. Powoduje rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli, przewodu pokarmowego (zwłaszcza zwieraczy i odźwiernika) i dróg żółciowych. Działa także depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Uwagi: Pomimo wyższej zawartości alkaloidów w korzeniu niż w liściach pokrzyku wilczej jagody, korzeń nie jest już w chwili obecnej wykorzystywany w lecznictwie. Zamiast niego stosuje się liść pokrzyku - charakteryzujący się mniejszą złożonością zespołu alkaloidów.
 

Stanowiska: 

Roślina pochodzi z Bałkanów. Występuje w całej Europie, w Polsce w rejonach górskich. Jest gatunkiem chronionym. Surowiec pochodzi z upraw.

Wygląd  zewnętrzny: 

Korzenie są walcowate, bruzdowane, jasnoszare o średnicy około 3 cm. Przełom jest szarobiały, całkowicie nie włóknisty, pylący.
Smak ostry, dławiący.

Cechy  anatomiczne: 

Korzeń o budowie wtórnej. Wąska część kory pierwotnej, szeroka część kory wtórnej z widocznymi promieniami rdzeniowymi. W części rdzeniowej widać naczynia pierwotne.
Proszek: żółtoszary, występują komórki miękiszowe z piaskiem szczawianu wapnia oraz duże naczynia lub ich fragmenty, ziarna skrobi.

  


Ostatnia aktualizacja: 2014-01-03


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online