Powrót na stronę główną

Semen


Szukaj w serwisie:

Język obsługi bazy:



Wypożyczalnia
koncentratorów tlenu

STRONA GŁÓWNA BAZA SUROWCÓW FITOCHEMIA ALKALOIDY
Folium Flos Herba Fructus Semen Cortex Radix Rhizoma Varia

Trigonellae foenugraeci semen
Nasienie kozieradki FP X

Smen Foenugraeci style=

 

Powiększ zdjęcie Rysunki tego surowca
ang.:  Fenugreek
syn.:  Kozieradka, Foenugraeci semen
 
Roślina: 
 
Trigonella foenum graecum L. - Kozieradka pospolita  Zobacz rycinę !!
Rodzina:  Fabaceae (Papilionaceae) - bobowate (motylkowate)

Opis surowca: 

Surowiec stanowią dojrzałe, wysuszone nasiona kozieradki pospolitej o wskaźniku pęcznienia nie mniejszym niż 6.

Związki czynne: 

Surowiec zawiera śluz w ilości około 25%, saponiny sterydowe (diosgenina), flawonoidy, trygonelinę (jest to alkaloid, występuje w ilości około 0,3%) oraz cholinę. Oprócz tego nasiona zawierają olej (tłusty), białko i inne związki.
 

Działanie: 

Antiulcerosum, antiphlogisticum, metabolicum, dermaticum.
Dzięki zawartości śluzów surowiec działa powlekająco. Dodatkową jego zaletą jest obecność flawonoidów i saponin o działaniu przeciwzapalnym. Dlatego kozieradkę stosuje się często jako środek osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka. Dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejsza poziom cholesterolu. Surowiec obniża nieznacznie poziom cukru we krwi. Ze względu na obecność substancji o gorzkim smaku nieznacznie zwiększa łaknienie, a obecność tłuszczy i białek nadaje kozieradce wartości odżywcze.
Surowiec wykorzystany jest jako źródło diosgeniny do produkcji hormonów steroidowych.
Wskazania: Wewnętrznie w chorobie wrzodowej, oraz jako środek pomocniczy w hipercholesterolemii i cukrzycy. Środek ogólnie wzmacniający. Zewnętrznie: środek powlekający, przy ropnych zapaleniach skóry, czyrakach, egzemie. W Polsce surowiec jest stosowany głównie zewnętrznie
Uwagi: Zapach surowca zniechęca niektóre osoby do doustnego stosowania. Zapach ten przechodzi do mleka krowiego po dodaniu nasion do paszy. Dlatego w niektórych krajach stosuje się prażone nasiona.
 

Stanowiska: 

Roślina ta występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego. Uprawiana jest w wielu krajach, w Polsce w małym zakresie.

Wygląd  zewnętrzny: 

Nasiona są kształtu romboidalnego, rzadziej trójkątne. Długość waha się w granicach 3-5 mm. szerokość 2-3mm. Powierzchnia nasion jest matowa, ma kolor brunatno-żółtawy. Nasienie podzielone jest wyraźną bruzdą na dwie nierówne części. Nasienie jest bardzo twarde, w wodzie silnie pęcznieje.
Surowiec posiada charakterystyczny zapach i gorzki smak

Cechy  anatomiczne: 

W proszku z surowca widoczne są palisadowe, puste w środku, grubościenne komórki skórki, oraz tak zwane komórki dźwigarowe. Występują również duże ześluzowaciałe komórki bielma.

  


Ostatnia aktualizacja: 2016-07-14


Webmaster Ejsmont Łukasz | Reklama
©2005-2023 Farmakognozja Online